TULTA! NETTIRAAMATTUKOULU
www.tulta.net | tultary@tulta.net tai seppo.valimaki@tulta.net

ALKUUN | ILMOITTAUDU | OPETUS | KOKOUKSIA | RUKOUSPYYNNÖT | KYS/VAST | HERÄTYKSESTÄ | PELASTUS

119/2002

SEURAKUNNAN PERUSTUKSET

1. APOSTOLISEN SEURAKUNNAN LÄPIMURTOKYKY
2. SEURAKUNNAN AVAINALUEET
3. SEURAKUNNAN KOKOONTUMISMUODOT
4. TEHKÄÄ OPETUSLAPSIA!
5. SEURAKUNTIEN UUDISTUMINEN
6. UUSIEN PAIKALLISSEURAKUNTIEN PERUSTAMINEN
7. YHTEENVETO

SISÄLLYSLUETTELO | EDELLINEN | SEURAAVA | TULTA!-SIVUT ALKUUN

1. APOSTOLISEN SEURAKUNNAN LÄPIMURTOKYKY

Hyvä herätyksen ystävä!

Jeesus tekee seurakunnastaan taistelukykyisen ja voitokkaan. Hän tulee armeijansa kanssa korjaamaan maailmasta valtavan sielujen sadon taivaallisiin aittoihin. Pyhän Hengen vuodatus kutsuu ja varustaa ensiksi sadonkorjaajat ja sitten johtaa hedelmälliseen korjuutyöhön.

Jeesus on kutsunut sinut herätystä varten. Hän on varustamassa sinua. Saat jatkuvaa henkilökohtaista Pyhän Hengen opetusta ja varustusta. Hän tekee sinut täydellisesti kykeneväksi palvelemaan Pyhän Hengen voimassa ja suuressa herätyksessä.

Apostolisella seurakunnalla oli ainutlaatuinen läpimurtovoima sytyttää herätystä. Jeesus on tarkoittanut, että Hänen seurakunnallaan olisi tämä voima koko ajan ja vieläpä lisääntyvästi. Uskonnollinen taantumus, pimeä keskiaika tai muu tappioelämä ei ole koskaan ollut Jeesuksen tarkoitus. Kaiken sen on aiheuttanut vihollinen, kun seurakunta ei ole valvonut Sanassa ja Hengen voimassa.

Jumala tekee uutta ja toimii koko ajan uusilla tavoilla. Herätyksellä ei ole kaavaa, jonka mukaan se tapahtuisi. Mutta Raamattu osoittaa, että aina on olemassa Jumalan valtakunnan perustukset, jotka eivät koskaan järky, eivätkä muutu. Kun rakennamme näiden järkkymättömien perustusten varaan, voimme odottaa herätyksen läpimurtavan voiman ilmestyvän seurakuntaan. Apostolinen seurakunta syntyi, laajeni ja menestyi näiden perustusten varassa.

Seurakunnan voima lähtee Jeesuksesta Pyhän Hengen kautta. Jeesukseen liittynyt seurakunta toimii Pyhän Hengen tulessa ja voimassa. Ihmisviisauden ja perinnäissääntöjen varassa toimiva laitosseurakunta on kuollut.

2. SEURAKUNNAN AVAINALUEET

Uuden liiton seurakunta syntyi sillä hetkellä, kun Jeesus kutsui ensimmäisen opetuslapsensa seuraamaan Häntä. Jeesuksen toiminta opetuslasten kanssa Getsemaneen asti oli seurakunnan perustusten ja uuden liiton palvelutyön esikuvan laskemista. Ristin tie sen sijaan oli tarkoitettu ja mahdollinen vain Hänelle. Vain Hän oli kelvollinen täydellinen sovitusuhri, jonka Jumala tarvitsi syntien iankaikkiseksi sovitukseksi. Apostolina, profeettana, evankelistana, paimenena ja opettajana Jeesus asetti perustukset, joiden mukaan toimien seurakunnasta tulee voittoisa Jumalan armeija!

1) Kasvattava ja varustava lähiyhteys ja lähiopetus

Jeesus perusti seurakunnan kutsumalla ensiksi 12 opetuslasta. Hän opetti, kasvatti ja varusti heidät pienessä ja tiiviissä kasvuryhmässä vastaanottamaan Pyhän Hengen voitelun ja toimimaan Pyhän Hengen voimassa. Hän jakoi joka päivä elämänsä, kutsumuksensa ja työnsä heidän kanssaan.

2) Kasvuvoima ja lisääntymiskyky

Jeesus kylvi opetuslapsiin kasvuvoiman, jonka vaikutuksesta joukko lisääntyi ja kasvoi. Hän varusti ja lähetti ensin 12 opetuslasta ja sitten 70 muuta. Pyhää Henkeä vastaanottamassa oli jo noin 120 opetuslasta. Ensimmäisenä päivänä Jerusalemin herätyksessä tuli uskoon ja kastettiin Jeesuksen seuraajiksi 3000 lisää. Kasvu on Jeesuksen seurakuntaansa asettama sisäinen ajattelutapa ja toiminnan suunta.

3) Suoraan toimintaan

Vain noin kahden vuoden opetuksen jälkeen Hän lähetti ensin 12 opetuslastaan parantamaan sairaita ja ajamaan ulos riivaajia. Sitten Hän lähetti 70 muuta tekemään samaa, vaikka nämä olivat olleet etäisemmässä ja vähemmän tiiviissä yhteydessä Jeesuksen kanssa kuin "ne kaksitoista". Jeesus ilmaisi varsin nopeasti seurakunnan todellisen päämäärän ja tehtävän. Kun opetuslapset näkivät Jeesuksen toimivan, kuulivat Hänen opetuksensa ja kokivat henkilökohtaisesti Jumalan voiman, se teki heistä kykeneviä toteuttamaan Jeesuksen antamia tehtäviä.

4) Uskonnollisen järjestelmän ulkopuolella

Jeesus rakensi uuden liiton seurakunnan kokonaan sen ajan uskonnollisen perinteen ja järjestelmän ulkopuolelle. Hän rakensi aivan uudelle perustalle vapaana liittoutumisesta tai yhteyksistä vanhan liiton uskonnolliseen järjestelmään. Uusi liitto on henkilökohtainen yhteys ja suora suhde Jumalaan Jeesuksen kautta. Jeesuksen sisäinen läsnäolo Pyhässä Hengessä johtaa uskovat riippumattomuuteen ihmisjärjestelmistä ja täydelliseen voittoon pimeyden valloista.

5) Uskovien yleinen pappeus

Jeesus rakensi seurakunnan ns. uskovien yleisen pappeuden varaan. Hän poisti vanhan liiton jaon pappeihin, opettajiin ja maallikoihin. Lakiliiton aika oli ohi ja alkoi Pyhän Hengen armotalouskausi. Yleisen pappeuden lähtökohtana ja valtuutuksena tuli olemaan VAIN UUDESTISYNTYMINEN JA PYHÄN HENGEN VOITELU. Jeesus asuu kaikissa omissaan ja on valmis tekemään suuria ja voimallisia tekoja uskon kautta kenen tahansa elämässä.

6) Jeesus johtaa

Jeesus on seurakunnan johtaja. Seurakunnan tulee toteuttaa vain sitä, mitä Hän johtaa sen tekemään. Seurakunnan tulee palvella vain sillä tavalla, kuin Jeesus johtaa sen palvelemaan. Jeesuksen johtajuus toteutuu seurakunnassa Pyhän Hengen äänen kautta. Kirjoitettu Sana opettaa perusperiaatteet ja muuttumattomat totuudet. Pyhä Henki antaa kuhunkin tilanteeseen ja hetkeen suoran johdatuksen, jota seurakunnan tulee noudattaa. Pyhän Hengen ääni on Jeesuksen ääni.

7) Jumalan valtakunnan julistamistehtävä

Jeesus asetti seurakunnan tehtäväksi julistaa Jumalan valtakuntaa. Seurakunnan ei tule sekaantua maallisten valtakuntien tai liiketoimien rakentamiseen, vaan sen tehtävänä on julistaa Jumalan valtakunnan ilmestymisen ilosanomaa "RAHATTA JA HINNATTA". Pelastuksen sanoman tulee olla vapaasti saatavilla kaikille ja vastaanotettavissa uskon kautta. Jumalan valtakunnan ilosanoma on julistus Jeesuksesta, joka on valmistanut kaikille Häneen uskoville pelastuksen, parantumisen, vapautumisen ja eheytymisen synnistä, sairaudesta, kuolemasta ja kaikesta pimeyden vallasta!

3. SEURAKUNNAN KOKOONTUMISMUODOT

Jeesuksen toiminnassa nähdään kaikki tarpeellinen, mitä seurakunnan tänäkin päivänä tulee ymmärtää. Siihen ei tarvitse lisätä mitään, mutta siitä ei myöskään tule jättää mitään pois. Jeesus jätti meille esikuvan, jota noudattaen seurakunta tulee onnistumaan ja menestymään Jumalan valtakunnan julistustyössä.

Jeesus Ihmisen Poikana on meille esikuva uskovan elämästä ja palvelutyöstä. Hän vastaanotti Jordanilla voitelun palvelutehtäväänsä varten. Jokainen uskova palvelee myös sen voitelun varassa, jonka hän ottaa vastaan Jeesukselta. Sama Pyhä Henki, joka toimi Jeesuksen kautta, toimii myös sinun ja minun kautta!

1. Henkilökohtainen seurustelu Jumalan Isän kanssa

Jeesuksen palvelutyön merkittävin muoto oli henkilökohtainen seurustelu ja yhteys Jumalan Isän kanssa. Tästä yhteydestä Jeesus ammensi kaiken palvelutehtävänsä sisällön. Hän sanoi, ettei Poika voi itsestään tehdä mitään, vaan Hän tekee VAIN SEN, MINKÄ ISÄ HÄNELLE NÄYTTÄÄ! Jokainen ihme, jokainen päivä ja palvelutilanne toteutui niin kuin Isä näytti Jeesukselle. Jeesus seurusteli jatkuvasti Isän kanssa yksinäisyydessä ja hiljaisuudessa. Kukaan toinen ihminen ei ollut sen todistajana. Mutta maailmanhistorian muuttava voima laskeutui Jeesukseen näiden kohtaamisten kautta.

Myös apostolit huomasivat pian tarpeen erottautua käytännön töistä henkilökohtaiseen ilmestyksen vastaanottamiseen (Ap.t. 6). Tämä suuntautuminen lisäsi Pyhän Hengen voimaa ja vahvisti seurakuntaa.

Uuden liiton uskovan palvelutyö lähtee samanlaisesta henkilökohtaisesta yhteydestä Jeesuksen kanssa rukouksessa ja hiljentymisessä. Jeesus haluaa avata esteettömän vaikutuskanavan sinunkin henkeesi, elämääsi ja sieluusi, jotta Hän voisi tehdä suurempia ihmeitä ja voimallisempia tekoja kauttasi! Voitelu, tehtävät, uskon ja Sanan varustus laskeutuvat elämääsi, kun kohtaat Jeesuksen Hänen valtaistuimensa edessä henkilökohtaisessa hiljentymisessä, seurustelussa, rukouksessa ja palvonnassa.

2. Uskovien kasvattava lähiyhteys

Jeesus kutsui opetuslapset elämään kanssaan ja lähellään. Opetuslapset kohtasivat Jeesuksen kanssa todelliset elämäntilanteet ja näkivät kuinka Jeesus paransi sairaita, ajoi ulos riivaajia, herätti kuolleita, kohtasi luonnonvoimia jne. Opetuslapset elivät Jeesuksen kanssa todellista arkielämää ja näkivät millaista elämää Hän eli aamusta iltaan ja illasta aamuun heidän kanssaan. Jeesuksella ei ollut "salaista yksityiselämää" muuta kuin se, mitä Hän eli Jumalan Isän kanssa. Kaikki muu oli avointa ja ihmiset saivat tulla koska tahansa Hänen luokseen.

Kun apostolinen seurakunta syntyi, Raamattu opettaa, että alkuseurakunta kokoontui hyvin paljon nimenomaan kodeissa. He aterioivat ja seurustelivat yhdessä. Yhteyden kautta Jeesus toimi ja ilmestyi Pyhässä Hengessä heidän keskuudessaan. Uskovat antoivat taloudellista apua tarpeessa oleville ja palvelivat toinen toistaan Pyhän Hengen lahjoilla.

Jeesus on tarkoittanut, että sinäkin löydät kasvattavan ja turvallisen uskovien lähiyhteyden. Ensimmäinen yhteytesi on luonnollisesti oma perhekuntasi, mutta sen ohella Herralla on sinulle toinen lähiyhteys niiden uskovien kanssa, "jotka etsivät Herraa ehyellä sydämellä".

Rukouspiirin, raamattupiirin, soluryhmän tai millä nimellä se sitten kokoontuukaan, tulee olla Pyhän Hengen johdattama yhteys. Vain Pyhä Henki tietää itsekunkin kasvun tarpeet, vahvuudet ja heikkoudet. Pyhän Hengen valmistamassa kasvuyhteydessä tapahtuu terve ja nopea hengellinen kasvu.

Uskovien lähiyhteys on myös elävä. Pyhä Henki johtaa jatkuvasti erilaisia ihmisiä kohtaamaan toisiaan. Muutos ja kasvu yhteyksienkin alueella on luonnollinen osa elävää uskon harjoittamista ja hengellistä kasvua.

3. Uskovien laaja yhteys

Jeesus opetti 12 opetuslastaan yksityisesti, mutta Hän opetti myös erikokoisia suurempia kansanjoukkoja. Pyhän Hengen ohjauksessa Jeesus pystyi palvelemaan kaikissa tilanteissa elävällä sanalla, joka kasvatti ja varusti ihmisiä.

Apostolinen seurakunta kokoontui kodeissa, mutta myös Salomon pylväskäytävässä. Isot kokoontumiset olivat juhlakokouksia, joissa erityisesti apostolit opettivat.

Ap. t. 2:42: Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa.

Ap. t. 5:12: Ja apostolien kätten kautta tapahtui kansassa monta tunnustekoa ja ihmettä; ja he olivat kaikki yksimielisesti koolla Salomon pylväskäytävässä.

Paavali opettaa efesolaiskirjeessä, että Pyhän Hengen virat (apostolit, profeetat, evankelistat, paimenet ja opettajat) ovat Hengen virkoja koko Kristuksen ruumiin rakentumiseksi. On luonnollista, ettei pienissä kasvuryhmissä ja seurakunnissa ole kaikkia Hengen lahjoja ja virkoja virittyneenä palavaksi. Tarvitaan välttämättä laajempia Hengen yhteyksiä, joissa seurakunta rakentuu eri Hengen virkojen vaikutuksesta Jeesuksen kirkkautta kohti.

Isommissa paikallisseurakunnissa olisi mahdollisuus laajempaan Hengen yhteyteen. Hengellisten johtajien tulee rohkaista uskovia laajempiin Hengen yhteyksiin, koska se vahvistaa myös oman joukon hengellistä kasvua. Vaikka jokin paikallinen seurakunta syntyisi kuinka voimakkaasta voitelusta tai innoituksesta, se ei omista koko Jeesuksen kirkkautta. Jumalan kansa saa erityisiä siunaukset silloin, kun se kokoontuu kuulemaan yli paikallisseurakunta- ja kirkkokuntarajojen apostolien, profeettojen, evankelistojen, paimenten ja opettajien virassa palvelevien julistusta ja opetusta.

4. Seurakunnan universaali yhteys

Jeesus opetti erityisen ilmestyksen kautta Pietarille, että Jumalan valtakunnan ilosanoma kuuluu kaikille kansoille. Hänen seurakuntansa on universaali uskon yhteys, johon mahtuvat kaikki kansat, heimot, rodut, kielet, kulttuurit ja maat.

Jeesus kutsui Paavalin erityisesti pakanain apostoliksi. Hän matkusti monien kansojen ja heimojen keskuudessa ja opetti Jumalan valtakunnan ilosanomaa kaikille. Hän loi yhteyksiä eri paikallisten seurakuntien ja uskovien ryhmien kanssa. Hänen tiimissään palveli ihmisiä eri kokoonpanossa eri kansoista ja heimoista.

Eri kansoilla on myös erilaisia tehtäviä Jumalan edessä. Raamattu osoittaa, että Jeesuksen tahto on tehdä koko Israelin kansasta pappiskansa Hänen valtakuntansa julistamiseksi. Jeesuksen päämäärä on, että Hänen tuntemisensa täyttää kaikki kansat ja että koko maan piiri on täynnä Hänen kirkkauttaan.

Ap. t. 17:26-27: Ja hän on tehnyt koko ihmissuvun yhdestä ainoasta asumaan kaikkea maanpiiriä ja on säätänyt heille määrätyt ajat ja heidän asumisensa rajat, että he etsisivät Jumalaa, jos ehkä voisivat hapuilemalla hänet löytää - hänet, joka kuitenkaan ei ole kaukana yhdestäkään meistä;

Jumala on valmistanut jokaiselle kansalle siunatun mahdollisuuden palvella toisia kansoja Jumalan valtakunnan rakentumiseksi. Kukaan ei voi olla riippumaton toisesta. Jokaisella on jotain annettavaa Jumalan armon ja valinnan mukaan. Vanhurskaudessa elävä kansa nousee Jumalan edessä lähteeksi ja valoksi, mutta synnin valtaan joutunut kansa alennetaan.

4. TEHKÄÄ OPETUSLAPSIA!

Raamattu ei anna mitään yksityiskohtaista rakenteellista ohjetta siihen, miten seurakunnallinen toiminta tulisi organisoida. Jumala voi toimia monenlaisten järjestöjen, yhteyksien ja palvelumuotojen kautta. Oleellista on se, että noudatetaan Jeesuksen antamia ohjaita ja toimintamallia. Tässä on kaksi perustusta:

1) Uskovat opetetaan toteuttamaan rakkauden käskyä, sillä uuden liiton pappeus lähtee rakkaussuhteesta Jumalaan ja ihmisiin:

Mark. 12:29-31: Jeesus vastasi: "Ensimmäinen on tämä: 'Kuule, Israel: Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi ainoa; ja rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi ja kaikesta voimastasi.' Toinen on tämä: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi.' Ei ole mitään käskyä, suurempaa kuin nämä."

2) Uskovat opetetaan toteuttamaan Jeesuksen suurta lähetyskäskyä, jonka päämääränä on TEHDÄ OPETUSLAPSIA KAIKISTA KANSOISTA:

Matt. 28:18-20: Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä. MENKÄÄ SIIS JA TEHKÄÄ KAIKKI KANSAT MINUN OPETUSLAPSIKSENI, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."

Jeesus sanoo, että kun me lähdemme liikkeelle ja alamme tehdä ihmisistä Jeesuksen opetuslapsia, Hän tulee olemaan meidän kanssamme. Jeesus tulee olemaan kanssamme Pyhässä Hengessä ja voimassa sekä vahvistamaan Sanansa sitä seuraavien merkkien kautta.

Jeesus ei käskenyt apostoleiden perustaa seurakuntia vaan tehdä opetuslapsia. Jumalan valtakunnan voima ja kirkkaus ilmestyy opetuslapseuden kautta. Ilman opetuslapseuteen antautumista Pyhän Hengen voima ja voitelu eivät pääse tulemaan ilmi niin kuin Jeesus tarkoittaa.

Julistuksen ja opetuksen ensisijainen päämäärä on TEHDÄ JEESUKSEN OPETUSLAPSIA. Seurakunnat syntyvät luonnollisena seurauksena uskovien yhteydestä. Sinun tehtävänäsi on kasvaa Jeesuksen opetuslapsena sellaiseen voiteluun, että kykenet kasvattamaan muita Hänen opetuslapsekseen. Kasvata vaikutuspiirissäsi olevat, Jeesuksen opetuslapseuteen kasvavat, edelleen kykeneviksi kasvattamaan uusia opetuslapsia!

Opetuslapsen elämä tarkoittaa mm. seuraavia asioita:

1) Etsiydy todelliseen lähiyhteyteen sellaisten elävien uskovien kanssa, joiden seurassa voit kasvaa ja oppia nopeasti ja terveellä tavalla.

2) Tehtävänäsi ja päämääränäsi on kasvaa kohti Jeesusta, mutta matkalla tarvitset hengellisiä vanhempia, jotka opettavat ja vahvistavat sinua. He tulevat puhumaan elämääsi Jumalan suunnitelmaa ja kutsua tavalla, joka tekee sinusta kestävän palvelutyössäsi.

3) Pane omassa elämässäsi käytäntöön se, mitä Pyhä Henki sinulle kulloinkin opettaa. Etsi Hänen johdatuksessaan mahdollisuuksia jakaa heti sitä, mitä itse olet vastaanottanut. Ota vastaan runsaasti, kylvä eteenpäin runsaasti.

4) Ota vastaan Jumalan Sanaa ja Pyhän Hengen voimaa. Varustaudu Hengen lahjoilla ja tunnista minkälaisiin Hengen virkoihin Herra on sinua kutsumassa ja valmistamassa.

5) Suunnittele oman kasvuryhmän perustamista alusta alkaen. Etsi kasvua ja varustusta, jotta tulisit siihen tehtävään kykeneväksi. Valmista itsesi siihen, että sopivana hetkenä lähdet itse liikkeelle ja alat kasvattaa uusista ihmisistä Jeesuksen opetuslapsia.

Opetuslapseuttaminen tarkoittaa mm. seuraavia asioita:

1) Ota Jeesukselta vastaan kutsu käynnistää ja johtaa omaa kasvuryhmääsi. Rukoile Herralta siihen oikeat jäsenet ja aloita säännöllinen ja pitkäjänteinen työ.

2) Opiskele Jeesuksen esimerkin mukaista johtajuutta ja palvelua. Pyhitä elämäsi niin, että voit olla ryhmällesi kunnollinen esimerkki. Uskaltaudu avaamaan oma elämäsi ja jakamaan sydämesi asioita oikeassa hetkessä sopiville ihmisille. Kasva vanhemmuudessa ja Hengen voimassa.

3) Kasvata ryhmäsi Jeesuksen yhteyteen. Älä tee heistä itsestäsi riippuvaisia, äläkä suostu palvonnan tai mielistelyn kohteeksi. Rukoile ryhmäsi jäsenten puolesta, anna Pyhän Hengen puhua heistä sydämellesi, palvele heitä Jumalan Isän rakkaudella ja kärsivällisyydellä.

4) Nosta heikkoja, hillitse liian innokkaita, vahvista jokaista Pyhän Hengen äänen kuulemisessa ja noudattamisessa. Opeta tervettä, selkeää oppia ja hengellistä erotuskykyä. Opeta elämään ratkaisukeskeisesti, sillä Jeesus on ratkaisu kaikkeen.

5) Vahvista jokaisen ryhmäsi jäsenen omia erityisiä lahjoja ja kutsumusta. Opeta heitä kasvuryhmän johtamiseen ja varusta heitä lähtemään liikkeelle. Oikean hetken tullen vapauta heidät uuteen Jumalan suunnitelmaan. Säilytä Hengen ja uskon yhteys pitkäjänteisesti ja pysy ystäviesi käytettävissä jatkossakin.

5. SEURAKUNTIEN UUDISTUMINEN

Jeesus haluaa vuodattaa voimansa ja kirkkautensa jokaiseen seurakuntaan ja uskovien yhteyteen. Uusien ja vanhojen seurakuntien tappiot johtuvat siitä, että Jeesus ei saa johtaa niitä niin kuin Hän tahtoisi. Kaikki, mitä Jeesus saa johtaa, tulee menestymään ylenpalttisesti, se on varmaa. Tämä pätee uskovan henkilökohtaiseen elämään yhtäläisesti.

Herätys merkitsee uuden ilmestyksen vastaanottamista. Jeesus vuodattaa elämän veden virrat kaikille pelloille. Kukaan ei jää osattomaksi vaan kaikki virvottuvat. Sen tähden kenenkään ei tarvitse olla murheissaan tai epätoivoinen. Tarvitsee vaan etsiytyä läheisempään yhteyteen Jeesuksen kanssa ja tarkempaan suunnitelmaan ja johdatukseen Hänen johdossaan.

Jos jokin seurakunta tai palvelunäky on vaarassa loppua, se voi aina löytää parannuksenteon kautta uuden elämän virran. Jos jokin seurakunta menestyy ja ihmissuosio on suuri, katsokoon silloin ettei lankea. Ihmissuosio on petollista ja sen mukaan ohjautuminen johtaa vähitellen pois Jumalan parhaasta. Herätyksen jatkuvuus ratkeaa sen suurimman menestyksen hetkellä. Jos silloin etsitään Herraa yhtä palavasti kuin kuivuuden ja niukkuuden aikana, Herra antaa uuden herätyksen aallon, joka kantaa eteenpäin.

6. UUSIEN PAIKALLISSEURAKUNTIEN PERUSTAMINEN

Jeesus tulee perustamaan monia uusia seurakuntia Suomeen. Seuraavien peritaatteiden noudattaminen antaa terveen perustuksen:

1) Jokaisen uuden palvelunäyn tulee syntyä rakkaussuhteesta Jeesukseen ja ihmisiin. Työnäyn tulee laskeutua Jumalasta kyseiseen työhön kutsuttujen sydämille. Pelkkä into ei riitä, mutta se on hyvä kannustin etsiä Herraa niin, että uusi ilmestys avautuu.

2) Kun työnäky lähtee Jeesuksen antamasta ilmestyksestä ja toimintaohjeesta, siihen tulee kasvuvoima ja läpimurtokyky. Silloin työnäky saa myös Jeesuksen sille tarkoittamat ainutlaatuiset piirteet, jotka auttavat sitä menestymään ja täyttämään paikkansa Kristuksen ruumiissa.

3) Uutta seurakuntaa/työnäkyä perustavien vastuuhenkilöiden tulee ensin parantua menneisyyden haavoista. Haavoittuneisuus on este voitelulle ja se on poikkeuksetta vihollisen läpimurtokohta. Jeesus haluaa, että jokainen Jumalan palvelija voi pysyä pystyssä kaiken suoritettuaan.

4) Uutta seurakuntaa/työnäkyä ei saa rakentaa kenenkään ihmisen henkilökohtaisen voitelun varaan, vaan ainoastaan Jumalan ilmoittaman käskyn perusteella. On henkilökohtaisia ja avioparikohtaisia palvelutehtäviä, mutta paikallisseurakunta ei ole perheyritys. Seurakunta on monimuotoinen uskovien kasvu- ja palveluyhteys, jossa kullakin on oma tehtävänsä ja voitelunsa yhteiseksi rakentumiseksi.

5) Uuden työnäyn tulee alusta alkaen olla elävä, muuttuva ja kasvava. Jeesus haluaa sen kautta kasvattaa ja liittää yhteen erilaisia ihmisiä. Toiset kasvavat nopemmin kuin toiset ja lähtevät uusiin tehtäviin. Toiset ovat pysyvämmin paikallaan. Jeesus antaa jokaiseen työnäkyyn/seurakuntaan tarvittavat resurssit. Työ ei ole koskaan yhdestä ihmisestä kiinni, vaan se on kiinni yhteydestä Jeesuksen.

6) Työnäyssä tarvitaan monenlaisia palvelutehtäviä. Seurakunnan alkuvaiheessa esimerkiksi pastori voi joutua toimimaan ns. monitoimimiehenä ja tekemään kaikkea mahdollista hengellisen virkansa ohella. Kasvun myötä täytyy löytyä uusia vastuuhenkilöitä ja tehtäviä tulee jakaa koulutuksen ja Pyhän Hengen ohjauksen mukaan.

7) Pyhä Henki luo koko ajan uutta. Ellei perustettu työnäky/seurakunta ja sen sanoma uudistu jatkuvasti, se on kohta "vanhaa virtaa". Jeesus luo jatkuvasti uusia työnäkyjä, jotka dynaamisesti täyttävät Jumalan suunnitelmaa herätyksen laajentamiseksi. Kunkin työnäyn tehtävänä on täyttää oma paikkansa ja siunata muita työnäkyjä menestymään Herran heille osoittamassa työssä.

7. YHTEENVETO

Jos seurakunnan päämäärä on saada aikaan vain määrällistä kasvua esimerkiksi uskon ratkaisujen kautta, se on menettänyt ilmestyksen Jumalan valtakunnasta. Läpimurtava Hengen auktoriteetti puuttuu silloin ja vihollinen pystyy lamauttamaan työtä. Hengen tuli sammuu vähitellen ja toiminta muodostuu uskonnollista seurapiiriä ylläpitäväksi toiminnaksi.

Opetuslapset muodostavat kehityskelpoisen armeijan, jota johtaen Jeesus hyökkää ja voittaa pimeyden vallat tuoden ilmi voimansa. Jumalan valtakunta ei ole sanoissa vaan voimassa. Kun seurakunta astuu Jeesuksen opetuslapseudessa eteenpäin kohti hengellistä täysi-ikäisyyttä, pimeyden voimat vapisevat ja tulevat kukistumaan. Jeesus on ilmoittanut tämän tien Sanassaan ja sitä tietä voimme jokainen lähteä astumaan.

Jes. 30:21-23: Ja sinun korvasi kuulevat takaasi tämän sanan, milloin poikkeatte oikealle tai vasemmalle: "Tässä on tie, sitä käykää." Silloin sinä havaitset saastaiseksi veistettyjen jumalankuviesi hopeapäällystyksen ja valettujen jumalankuviesi kultakuoren; sinä viskaat ne pois kuin inhotuksen, sinä sanot niille: "Ulos!" Niin hän antaa sateen sinun siemenellesi, jonka maahan kylvät, ja maan sadosta leivän, joka on oleva mehevä ja lihava, ja sinun karjasi on sinä päivänä käyvä laajalla laitumella.

Rakkaudella siunaten
Seppo ja Marja

SISÄLLYSLUETTELO | EDELLINEN | SEURAAVA | TULTA!-SIVUT ALKUUN

TULTA! NETTIRAAMATTUKOULU | www.tulta.net | tultary@tulta.net