|
SISÄLLYSLUETTELO | EDELLINEN | SEURAAVA | TULTA!-SIVUT
ALKUUN
1. USKO NIIN KUIN KIRJOITUKSET OPETTAVAT
Hyvä herätyksen ystävä,
Jumala on valmistanut sinulle suuremman tehtävän ja vaikutusalan kuin saatat uskoakaan! Olet Jeesuksen palvelija ja Hän on kutsunut sinut yhteistyöhön kanssaan vaikuttamaan tämän maailman asioihin ja muuttamaan niitä Jumalan järjestyksen mukaisiksi. Sinun tarvitsee vain tietää, mikä on asemasi ja valtuutesi, niin sen jälkeen sinulla on uskoa ja ilmestystä palvella Jeesusta laajemmissa tehtävissä kuin olet ajatellutkaan!
Käsittelemme tässä opetuskirjeessä Jumalan ja ihmisen välistä suhdetta ja ihmisen asemaa/tehtävää täällä maailmassa. Haluamme poistaa harhakäsityksiä ja vahvistaa uskoasi toimimaan rohkeasti siinä, missä on sinun paikkasi toimia. Elämme vaarojen keskellä, mutta meillä on Jeesuksen kanssa ja Hänen nimessään suuret vaikutusmahdollisuudet Jumalan valtaherrauden julistamiseen ja ilmi saattamiseen. Kenenkään uskovan ei tule antautua ns. tuhoprofetioiden valtaan, vaan täyttyä Pyhällä Hengellä ja voimalla ja nousta julistamaan Jeesuksen valtaherrautta yli koko maan.
Tämä opetus antaa sinulle vastauksia mm. seuraaviin kysymyksiin:
- miksi maailmassa on onnettomuuksia?
- tapahtuuko Jumalan tahto maailmassa?
- mikä on Jumalan suunnitelma ihmiselle?
- mikä on ihmisen osuus ja mikä Jumalan osuus?
- voidaanko onnettomuuksia estää?
Bengalin lahden onnettomuus on saavuttanut valtavan julkisuuden siksi, että siellä kuoli länsimaisia turisteja enemmän kuin suurissa katastrofeissa tähän asti on tapahtunut. Tästäkin onnettomuudesta on lähtenyt liikkeelle suuri määrä erilaisia taruja ja 'profetioita', jotka eivät palvele Jumalan valtakunnan ilmestymistä. Haluamme tällä opetuksella tuoda selkeyttä myös tähän ajankohtaiseen tilanteeseen. Onnettomuuksia tulee aina olemaan ja siksi tarvitsemme oikean käsityksen näistä alueista voidaksemme säilyttää rauhan ja suunnataksemme elämämme ja palvelutyömme oikealla tavalla.
Uskon elämämme päämäärä on valmistaa meitä taivaaseen. Jumalan näkökulma ihmistä kohtaan on erilainen kuin meidän ajatuksemme. Hänen suunnitelmansa ihmistä varten toteutuu täydellisessä muodossa vasta taivaassa. Sen tähden emme ymmärrä ihmiskohtaloita tässä ajassa, ellemme saa taivasnäkökulmaa elämäämme.
5. Moos. 29:29: Se, mikä on salassa, se on Herran, meidän Jumalamme; mutta mikä on ilmoitettu, se on meitä ja meidän lapsiamme varten ikuisesti, että me pitäisimme kaikki tämän lain (hepr. toora = OPETUS) sanat."
Hepreankielen sana 'toora' on yleensä käännetty sanalla 'laki', vaikka sen alkuperäinen merkitys on 'opetus', 'ohje'. Jumala opettaa meitä Sanansa kautta ja sen kautta saamme ilmestyksen ja ymmärryksen Jumalasta ja ihmisestä sekä Jumalan suunnitelmasta ihmistä varten. Meidän ei kuitenkaan tarvitse tietää eikä tule pyrkiä tietämään kaikkea, mutta meitä kehotetaan tuntemaan ja noudattamaan sitä, minkä Jumala on meille ilmoittanut.
Yksityisen ihmisen sielun pelastumisen kannalta jokainen osallisuus onnettomuuteen on tuhoavaa. "Pieniä" onnettomuuksia tapahtuu jatkuvasti ympärillämme, mutta suuronnettomuudessa vaikutukset tulevat laajempaan tietoisuuteen ja koskettavat useampia ihmisiä yhtä aikaa. Jumala haluaa pelastaa jokaisen ihmisen pimeyden vallasta ja kadotuksesta. Siksi meidän tulee joka päivä etsiä elämäämme Jumalan suunnitelma ja pyrkiä palvelemaan lähimmäisiämme Hänen suunnitelmansa toteutumiseksi lähimmäistemme elämässä.
Joh. 3:14-21: Ja niinkuin Mooses ylensi käärmeen erämaassa, niin pitää Ihmisen Poika ylennettämän, että jokaisella, joka häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä. Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä. SILLÄ EI JUMALA LÄHETTÄNYT POIKAANSA MAAILMAAN TUOMITSEMAAN MAAILMAA, VAAN SITÄ VARTEN, ETTÄ MAAILMA HÄNEN KAUTTANSA PELASTUISI. Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; MUTTA JOKA EI USKO, SE ON JO TUOMITTU, KOSKA HÄN EI OLE USKONUT JUMALAN AINOKAISEN POJAN NIMEEN. Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat. Sillä jokainen, joka pahaa tekee, vihaa valkeutta eikä tule valkeuteen, ettei hänen tekojansa nuhdeltaisi. Mutta joka totuuden tekee, se tulee valkeuteen, että hänen tekonsa tulisivat julki, sillä ne ovat Jumalassa tehdyt."
Synnin tuomio, palkka ja rangaistus oli Jeesuksen päällä ja siksi Häneen uskovat ovat lopullisesti vapaat rankaisevasta tuomiosta (= katakrima). Jeesus punnitsee kirkkautensa loisteessa jokaisen uskovan elämän, mutta siinä tuomiolla Hän julistaa lopullisen vapautuksen ja määrää vanhurskauden palkan. Mutta IHMISET, JOTKA EIVÄT USKO, OVAT SYNNIN TÄHDEN JO TUOMITUT, ja heitä kohtaa sen mukainen rangaistus ja palkka. Koska Jeesus sanoo, että synnissä elävät ihmiset ovat jo tuomitut, Jumala ei lähetä TÄSSÄ AIKAKAUDESSA uusia tuomioita.
Uskovienkin keskuudessa elää uskomattoman syvällä halu tuomita. On valtavan paljon tuomiokeskeistä opetusta ja 'profeetallisuutta', joka kumpuaa uskonnollisista valheen hengistä ja ihmisten omasta sekaannuksesta. Anna nyt Pyhän Hengen puhdistaa sydämesi, ymmärryksesi ja ajatusmaailmasi siitä tuomion hengestä, joka sielunvihollisesta tulee. Usko enemmän Jeesusta kuin uskonnollista mielikuvitustasi tai ihmisten mielipiteitä!
Jumalan Sanan ilmoituksesta tietämättömät ihmiset ajattelevat jonkun katastrofin sattuessa, että tämä on nyt jokin Jumalan ERIKOINEN tuomio. He eivät käsitä sitä, että syntiinlankeemuksen seurauksena ihminen ON JO JOUTUNUT saman tuomion alaiseksi, jonka Jumala julisti Luciferille, riivaajien päämiehelle, ja hänen joukoilleen. Syntiinlankeemuksessa ihminen joutui valheellisten ja tuhoavien henkien orjaksi, joiden vaikutuksesta ihmiset myös itse aiheuttavat toisilleen suuria onnettomuuksia, kuolemaa ja tuhoa. Koko luomakunta on Luciferin lankeemuksesta lähtien ollut alistettu katoavaisuudelle (=tuomio synnille!) sen tähden, että tuhoavat demonit ovat läsnä maan ilmavalloissa.
Mutta Jumala lähetti Jeesuksen pelastamaan ihmiset ja koko luomakunnan POIS TÄSTÄ TUOMIOSTA, JOKA ON JO ANNETTU JA JONKA TUHOAVAT SEURAAMUKSET OVAT VAIKUTTAMASSA TÄSSÄ MAAILMASSA. Tämän lisäksi Jumala antoi JEESUKSEN KAUTTA IHMISILLE VALLAN SITOA, VASTUSTAA JA HÄVITTÄÄ VIHOLLISEN VALTAA tässä maailmassa. Jumalan lasten tehtävänä tuleekin vielä olemaan koko luomakunnan vapauttaminen yhdessä Jeesuksen kanssa pimeyden voimista ja niiden aiheuttaman epäjärjestyksen vaikutuksista.
2. ENSIMMÄINEN JA TOINEN LUOMINEN
Käsittelemme luomiskertomusta nyt Mirja Ronningin käännöksen perusteella. Hän on hepreankielen professorina Jerusalemin yliopistossa ja tehnyt hienoa työtä kääntämällä tarkemmin monia Raamatun kirjoja, joissa on ollut paljon käännösvirheitä.
1. Moos. 1:1: Alussa Jumala loi taivaan ja maan.
Alkutekstissä käytetään sanaa 'Elohim', joka on Jumalan nimi monikkomuodossa. Ensimmäisessä luomisessa Jumala Isä, Poika Jeesus ja Pyhä Henki loivat taivaan ja maan. Jumala loi taivaan hengelliseksi maailmaksi ja maan luonnolliseksi maailmaksi. Kumpaankin maailmaan Jumala loi oman tarkoituksen ja lainalaisuuden.
Jumala loi ihmistä varten maan, jossa ihminen saa luoda uutta yhdessä Jumalan kanssa. Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen, joten ihmisellä on Jumalan kaltaisia piirteitä ja ominaisuuksia, vaikka ihminen onkin lihallisessa ruumiissa ja epätäydellinen. Samoin maassa on taivaan piirteitä ja ominaisuuksia, vaikka maa on luonnollinen ja epätäydellinen. Maan luominen tapahtui siis ALUSSA, mutta Jumala loi ihmisen vasta myöhemmin.
Ensimmäinen jae kattaa kokonaan ensimmäisen luomistyön. Voimme olla varmoja siitä, että tämänkin luomistyön tulos oli 'sangen hyvä', sillä kaikki mitä Jumala luo, on hyvää, täydellistä ja otollista! Taivaan henkiolennot palvoivat Jumalaa kukin omalla paikallaan. Jumalan luoma elämä maailmassa kukoisti niin maassa kuin taivaassa. Jumalallinen siunaus ja järjestys vallitsi kaikessa. Pimeyttä ei ollut tässä vaiheessa olemassa, sillä Luciferin lankeemus ei ollut vielä tapahtunut.
1. Moos. 1:2: Maa tuli sekasortoiseksi ja kaaoksen tilaan ja pimeys oli syvyyden päällä, ja Jumalan Henki liikkui vetten päällä.
Tämä toinen jae ilmoittaa ratkaisevan uuden asian, jota on monissa käännöksissä käännetty huolimattomasti. Maa ei ollut autio tai tyhjä, vaan MAA TULI SEKASORTOISEKSI JA KAAOKSEN TILAAN JA PIMEYS OLI SYVYYDEN PÄÄLLÄ.
Hepreankielen verbi 'hjh' voi tässä muodossa merkitä joko 'olla jotakin' tai 'tulla joksikin'. Esimerkiksi 1. Moos. 3:20 on tämä verbi merkityksessä "…hänestä tuli kaiken elävän äiti". Tämän 'hjh' verbin jälkeen tulevat hepreankielen sanat kuvaavat täydellistä kaaostilaa, jossa ei ole minkäänlaista muotoa tai järjestystä. 1. Moos. 1:2 alkuosa voidaan siis kääntää esimerkiksi seuraavasti:
"MAA TULI SEKASORTOISEKSI JA KAAOKSEN TILAAN JA PIMEYS OLI SYVYYDEN PÄÄLLÄ…"
Miksi maa tuli sekasortoiseksi ja miksi pimeys oli syvyyden päällä, vaikka Jumala oli luonut maan täyteen elämää, järjestystä ja valoa? Vastauksen näihin kysymyksiin antavat seuraavat Jeesuksen sanat kohdat:
Luuk. 10:18-19: Silloin hän sanoi heille: "Minä näin saatanan lankeavan taivaasta niinkuin salaman…"
Jumala syöksi Luciferin, langenneen enkelin, alas taivaasta ja antoi hänelle ja hänen mukanaan langenneille enkeleille määräaikaisen pysähdyspaikan maan ilmavalloissa. Jumala loi ihmisen myöhemmin, jolloin pimeyden vallat jo ympäröivät maata. Sen tähden käärme pääsi luikertelemaan paratiisiin ja aiheuttamaan syntiinlankeemuksen ihmiselle.
Jeesus tuli tekemään tyhjäksi KAIKKI PERKELEEN TEOT. Siksi aloittaessaan Voidellun palvelutehtävän Jeesus alkoi julistaa Jumalan valtaherrautta näkyvässä maailmassa. Hän opetti opetuslapsia rukoilemaan: "Tulkoon sinun valtakuntasi (=valtaherrautesi) myös maan päälle, niin kuin se on taivaassa…" Siihen asti luomakunta oli ollut totaalisesti pimeyden vallassa, sillä kellään ihmisellä ei ennen Häntä ollut valtuutusta eikä voimaa voittaa synnin ja pimeyden voimia TÄSSÄ MAAILMASSA.
Luuk.10:19: "…Katso, MINÄ OLEN ANTANUT TEILLE VALLAN TALLATA KÄÄRMEITÄ JA SKORPIONEJA JA KAIKKEA VIHOLLISEN VOIMAA, eikä mikään ole teitä vahingoittava…"
Tämä julistus ja tehtävään lähettäminen oli maailman voimatasapainoa järkyttävä! Siitä lähtien maailman ruhtinaan ote ihmisiin alkoi murtua ja Jumalan valtaherraus alkoi tulla ilmi. Huomaa, että Jeesus julisti tämän valtuuden voimaan jo ennen sovitustyönsä loppuun saattamista!
Mutta vielä ei ollut aika TUHOTA näitä valtoja, vaan alkaa TALLATA NIITÄ MAAHAN, ja vapauttaa ihmisiä perkeleen orjuudesta. Pyhän Hengen vuodatuksesta lähtien seurakunnalla on ollut voitelu julistaa Jumalan valtaherrautta MAAN PÄÄLLÄ. Pyhän Hengen voitelun voimassa uskovat voivat osoittaa, että pimeys on jo tuomittu ja pimeyden voimat saadaan ajaa ulos ihmisten elämästä. Vasta myöhemmin on tuleva hetki, jolloin Jeesus sotajoukkoineen tulee tuhoamaan pimeyden vallat lopullisesti.
Jes. 14:11-17: Alas tuonelaan on vaipunut sinun komeutesi, sinun harppujesi helinä; sinun allasi ovat vuoteena madot, toukat ovat peittonasi. Kuinka olet taivaalta pudonnut, sinä kointähti, aamuruskon poika! KUINKA OLET MAAHAN SYÖSTY, sinä kansojen kukistaja! Sinä sanoit sydämessäsi: 'Minä nousen taivaaseen, korkeammalle Jumalan tähtiä minä istuimeni korotan ja istun ilmestysvuorelle, pohjimmaiseen Pohjolaan. Minä nousen pilvien kukkuloille, teen itseni Korkeimman vertaiseksi.' Mutta sinut heitettiin alas tuonelaan, pohjimmaiseen hautaan. JOTKA SINUT NÄKEVÄT, NE KATSOVAT PITKÄÄN, TARKASTAVAT SINUA: 'ONKO TÄMÄ SE MIES, JOKA JÄRISYTTI MAAN, JÄRKYTTI VALTAKUNNAT, JOKA TEKI MAANPIIRIN ERÄMAAKSI JA HÄVITTI SEN KAUPUNGIT, JOKA EI PÄÄSTÄNYT VANKEJANSA KOTIIN?'
Tässä kohdassa hepreankielen sana 'mamlakah' on suomenkielisessä raamatussa käännetty 'valtakunnat', mutta se tarkoittaa ensisijaisesti 'hallinto' (engl. dominion). Tässä yhteydessä se voidaan hyvin kääntää tarkoittamaan MAAN JÄRJESTYSTÄ konkreettisessa tai abstraktisessa merkityksessä. Suomeksi käännetty sana 'kaupunki' tulee hepreankielisestä sanasta 'ajar', joka tarkoittaa 'vartioitu, suojattu alue, leiri tai vartiopaikka'.
Jes. 14:17 sanoo siis, että tullessaan maahan pimeyden vallat JÄRISYTTIVÄT MAAN, JÄRKYTTIVÄT MAAN JÄRJESTYKSEN, TEKIVÄT MAANPIIRIN ERÄMAAKSI JA HÄVITTIVÄT VARTIOIDUN ALUEEN. Tämän seurauksena kaikki elämä kuoli maapallolla. Se joutui mahdollisesti johonkin superjääkauden tilaan, jossa jää (=vesi) peitti koko maan. Pimeyden vallat peittivät tai tuhosivat valon maailmasta, koska Jumala myöhemmin loi auringon ja kuun valaisemaan päivää ja yötä (1. Moos. 1:14-16).
Koko maa ja siinä oleva elämä tuli katoavaisuuden alaiseksi sen takia, että pimeyden vallat saivat mahdollisuuden painostaa maata, tosin määräajaksi. Paavali puhuu tästä samasta todellisuudesta roomalaiskirjeessä. Pimeyden voimien tultua maailmaan luomakunta jäi odottamaan Jumalan lasten ilmestymistä.
Room. 8:19-23: Sillä luomakunnan harras ikävöitseminen odottaa Jumalan lasten ilmestymistä. SILLÄ LUOMAKUNTA ON ALISTETTU KATOAVAISUUDEN ALLE - EI OMASTA TAHDOSTAAN, VAAN ALISTAJAN - KUITENKIN TOIVON VARAAN, KOSKA ITSE LUOMAKUNTAKIN ON TULEVA VAPAUTETUKSI TURMELUKSEN ORJUUDESTA JUMALAN LASTEN KIRKKAUDEN VAPAUTEEN. Sillä me tiedämme, että koko luomakunta yhdessä huokaa ja on synnytystuskissa hamaan tähän asti; eikä ainoastaan se, vaan myös me, joilla on Hengen esikoislahja, mekin huokaamme sisimmässämme, odottaen lapseksi ottamista, meidän ruumiimme lunastusta.
3. IHMISEN ALKUPERÄINEN TEHTÄVÄ
1. Moos. 1:26: Jumala sanoi: "Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme, ja vallitkoot he meren kaloja, taivaan lintuja ja karjaeläimiä sekä koko maata ja kaikkia pikkueläimiä, jotka maan päällä liikkuvat."
1. Moos. 1:27. Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen, Jumalan kuvaksi Hän hänet loi, mieheksi ja naiseksi Hän loi heidät.
1. Moos. 2:15: Ja Herra Jumala otti ihmisen ja pani hänet Eedenin paratiisiin VILJELEMÄÄN JA VARJELEMAAN SITÄ.
Uskomme, että paratiisi oli aivan kuin uudisraivaajien puutarha. Jumala laittoi siellä olosuhteet ihmiselle sopivaksi ja asumiskelpoiseksi. Tästä Eedenin puutarhasta lähtien ihmisen tehtävänä oli laajentaa hallintavaltaansa, lisääntyä ja ottaa koko maa haltuunsa ja saattaa sen luomistyö loppuun yhdessä Jumalan kanssa. Tämä oli mahdollista siksi, että Jumala loi ihmisen persoonaksi, joka kykenee toimimaan sekä näkyvässä että hengellisessä maailmassa. Koko muu luomakunta oli oleva hengellisen kyvyn ja maailman ulkopuolella. Jumala puhalsi ihmiseen elämän hengen, joka siis teki ihmisestä hengellisen, Jumalan kaltaisen persoonan.
1. Moos. 1:27-28: Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät. Ja JUMALA SIUNASI HEIDÄT, ja Jumala sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi; ja vallitkaa meren kalat ja taivaan linnut ja kaikki maan päällä liikkuvat eläimet."
Tänäkin päivänä Jumalan siunaus on ihmisten yllä. Jumalan suunnitelma oli poistaa pimeyden valtojen orjuus koko luomakunnan yltä YHDESSÄ IHMISEN KANSSA. Syntiinlankeemuksen takia ihminen menetti kyvyn ja mahdollisuuden toteuttaa tätä ENSISIJAISTA suunnitelmaa ja maa JÄI SEN TÄHDEN KIROUKSEN ALAISEKSI. Pimeyden valloista tuleva kirous alkoi vaikuttaa sitten myös ihmisen kautta maailmaan. Kirous tarkoittaa puhetta, jota toivottaa äärimmäistä pahaa tai onnettomuutta. Huomaa, että KAIKKI vihollisen puhe on kirousta.
1. Moos. 3:17: Ja Aadamille hän sanoi: "Koska kuulit vaimoasi ja söit puusta, josta minä kielsin sinua sanoen: 'Älä syö siitä', niin KIROTTU OLKOON MAA SINUN TÄHTESI. Vaivaa nähden sinun pitää elättämän itseäsi siitä koko elinaikasi…
4. LUOMAKUNNAN TILA SYNTIINLANKEEMUKSEN JÄLKEEN
Uskomme siis näin: Luciferin lankeemus saattoi maan sekasortoon ja kaaoksen tilaan. Sen jälkeen Jumala lähetti Pyhän Hengen maan ylle ja korjasi maan elämälle kelvolliseksi jälleen ja loi siihen uuden elämän. Jumala rajoittaa koko ajan pimeyden valtojen vaikutusta ja pitää yllä luomakunnan elinolosuhteita niin, että elämä voi jatkua maailmassa.
On ilmeistä, että maan ilmavalloissa vaikuttavilla pimeyden joukoilla on rajoitettu vaikutusmahdollisuus maan sääolosuhteisiin, luonnonilmiöihin, talouselämään ja koko yhteiskuntaan. Jumalalla on luomakunnassaan kiertokulku ja tasapaino, jonka Hän on luonut toimimaan. Sen vuoksi on luonnollisia vuodenaikoja, sadekausia, kuivia kausia jne. Mutta pimeyden vallat ja myös ihmiset voivat toimillaan häiritä Jumalan asettamaa luomakunnan tasapainoa niin, että syntyy äärimmäisiä ja tuhoavia ilmiöitä ja sääolosuhteita.
Kun ihmiset antautuvat epäjumalanpalvelukseen ja noituuteen, he avaavat portteja erityiselle demoniselle painostukselle/kiroukselle kylien, kaupunkien ja kansojen elämään ja olosuhteisiin. Kiroukset voidaan voittaa kansan parannuksenteon ja uskon kautta Jeesuksen nimessä. Silloin Jumala voi lähettää aivan ainutlaatuisia siunauksia, jotka ylittävät normaalin elämisen mahdollisuudet. Monien herätysten yhteydessä näistä on valtavia todistuksia.
Jeesuksen esimerkki myrskyn tyynnyttämisestä osoittaa, että Jumalan kanssa Hänen voideltunsa voivat sitoa ja kukistaa demonisia sääilmiöitä. Jeesus oli menossa vapauttamaan haudoissa elävää riivattua ja pimeyden voimat yrittivät estää Hänen matkansa. Jeesus puhui myrskylle ja tuulelle NIIN KUIN PERSOONALLE, joten siitä voimme päätellä, että tämän ilmiön takana oli pimeyden voimat:
Mark. 4:35-5:1-2: Ja sinä päivänä hän illan tultua sanoi heille: "Lähtekäämme yli toiselle rannalle." Niin he laskivat kansan luotaan ja ottivat hänet mukaansa, niinkuin hän venheessä oli; ja muitakin venheitä oli hänen seurassaan. Ja nousi kova myrskytuuli, ja aallot syöksyivät venheeseen, niin että venhe jo täyttyi. Ja itse hän oli peräkeulassa ja nukkui nojaten päänaluseen. Ja he herättivät hänet ja sanoivat hänelle: "Opettaja, etkö välitä siitä, että me hukumme?" Ja herättyään HÄN NUHTELI TUULTA JA SANOI JÄRVELLE: "VAIKENE, OLE HILJAA." NIIN TUULI ASETTUI, JA TULI AIVAN TYVEN. Ja hän sanoi heille: "Miksi olette niin pelkureita? Kuinka teillä ei ole uskoa?" Ja suuri pelko valtasi heidät, ja he sanoivat toisillensa: "Kuka onkaan tämä, kun sekä tuuli että meri häntä tottelevat?" Ja he tulivat toiselle puolelle järveä gerasalaisten alueelle. Ja kohta kun hän lähti venheestä, tuli häntä vastaan haudoista mies, joka oli saastaisen hengen vallassa.
Maan kuori liikkuu ja vavahtelee koko ajan LUONNONLAKIEN JA LUONNONVOIMIEN VAIKUTUKSESTA. Maan kuori on rikkoutunut ja eri mannerlaatat liikkuvat useita senttimetrejä vuodessa. Vedenalaiset tulivuorenpurkaukset aiheuttavat sen, että vedenalaiset mannerlaatat laajenevat ja työntyvät mantereiden alla olevien mannerlaattojen alle. Valtavat kimmovoimat purkautuvat maanjäristysten kautta erityisillä siirrosalueilla. Näitä ei siis tule käsittää 'Jumalan tuomioiksi' väärällä tavalla, vaan ne on ymmärrettävä vielä toistaiseksi läsnä olevaksi epäjärjestyksen tilaksi. Jos kansa elää Jumalan yhteydessä, Pyhä Henki voi ilmoittaa tulevasta vaarasta, joka luonnonjärjestyksen mukaan olisi väistämätön. Tällöin tuho voidaan välttää, jos ihmiset uskossa etsivät yliluonnollisen avun Jeesukselta.
5. SYNTI JOHTAA IHMISEN TUHOON
Bengalin lahden onnettomuudessa ei ollut mitään sellaista, mikä olisi ollut tuntematonta ihmiselle. Kaikki geologit maailmassa tietävät, että tämä Kaakkois-Aasian alue on erittäin aktiivista maanjäristysten aluetta. Pieniä ja suuria maanjäristyksiä tapahtuu jatkuvasti. Ongelma oli vain siinä, että viimeisestä suuresta maanjäristyksestä, joka aiheutti edellisen merkittävän tsunamin Bengalin lahdella, oli kulunut niin kauan, että ihmiset olivat unohtaneet sen mahdollisuuden. Oli syntynyt valheellinen turvallisuuden tunne, joka ei perustunut todellisuuden tuntemiseen.
Jumalan mielen mukainen vastuullinen ja ihmisiä suojeleva ajattelutapa puuttuu kaikista kansoista, joiden elämää Jeesus ei ole päässyt uudistamaan. Sen sijaan elämää hallitsevat himot, ahneus, hyväksikäyttö ja muu epäjumalan palvonta. Tämän vuoksi esimerkiksi turistiteollisuus maksimoi tuotot ja laiminlyö tarpeellisia varotoimia tai turvallisuusmääräyksiä. Kun ihmiset ovat pimeyden vallassa, he ovat kykenemättömät VILJELEMÄÄN JA VARJELEMAAN MAATA JA ELÄMÄÄ.
Esimerkiksi Titanicin tai Estonian onnettomuuksia ei voi mitenkään laittaa Jumalan tuomion tiliin. Kummassakin tapauksessa laivayhtiö ja laivan kapteeni sekä miehistö tietoisesti laiminlöivät tunnettuja ja hyväksyttyjä turvamääräyksiä. Kumpaakin laivaa ajettiin vaarallisissa olosuhteissa ylinopeudella ja teknillisistä rajoituksista piittaamatta kohti väistämätöntä tuhoa. Näissäkin tapauksissa ihmisen synti johti hänet itsensä tuhoon.
Myöskään World Trade Centerin tuho ei ollut Jumalan tuomio. Vastuuttomuuden, maailman hengen aiheuttaman lumouksen ja valheellisen turvallisuudentunteen takia USA:ssa ei nähty, mitä oli tapahtumassa. Tietoa oli, vihjeitä oli ja tutkimusresursseja oli, mutta vaara ei nähty tai otettu vakavasti. Islamilaista terrorin henkeä ei haluttu tunnustaa, vaan sitä pidettiin harmittomana uskonnonharjoittamisena, vaikka Israel on koko nykyisen olemassaolonsa ajan taistellut näitä demonisia vaikutuksia vastaan. Samaan aikaan kun terroristit rakensivat perustuksen tälle tuhotyölle, silloinen USA:n presidentti harjoitti haureutta työntekijänsä kanssa työhuoneessaan. Synnin ja laiminlyöntien tähden terroristit saivat mahdollisuuden tehdä tihutyönsä. Jumalan lapset olisivat pystyneet estämään tämän yhdessä Jeesuksen kanssa, mutta kaikki uinahtivat, kuten tapahtui juutalaisvainojen aikaan Hitlerin Saksassa. Tällaista ei tarvitse enää tapahtua, vaan seurakunta voi herätä ja nousta valvomaan!
Luuk. 13:1-5: Samaan aikaan oli saapuvilla muutamia, jotka kertoivat hänelle niistä galilealaisista, joiden veren Pilatus oli sekoittanut heidän uhriensa vereen. Niin Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Luuletteko, että nämä galilealaiset olivat syntisemmät kuin kaikki muut galilealaiset, koska he saivat kärsiä tämän? Eivät olleet, sanon minä teille, mutta ellette tee parannusta, niin samoin te kaikki hukutte. Taikka ne kahdeksantoista, jotka saivat surmansa, kun torni Siloassa kaatui heidän päällensä, luuletteko, että he olivat syyllisemmät kuin kaikki muut ihmiset, jotka Jerusalemissa asuvat? Eivät olleet, sanon minä teille, mutta ellette tee parannusta, niin samoin te kaikki hukutte."
Pilatuksen tihutyö ja tornin kaatuminen Siloassa olivat sen ajan suuria katastrofeja, jotka puhuttivat ihmisiä. Silloinkin ihmiset ajattelivat, että Jumala lähetti ERITYISEN TUOMION näille ihmisille oletettavasti erityisen synnin tähden. Mutta Jeesus opetti ja sanoi, ettei ollut siitä kysymys. Maailmassa tapahtuu onnettomuuksia ja siksi jokaisen ihmisen tulee kääntyä Jumalan puoleen voidakseen pelastua. Jeesus ei selitä onnettomuuksia Jumalan tuomioiksi. Himon, murhan, valheen ja ylpeyden henget ajavat ihmisiä varomattomuuteen, mielettömyyksiin ja kohti tuhoa. Synnin alaisina ihmiset ovat vailla suojaa ja tuhoavat demonit pääsevät koskettamaan heidän elämäänsä. Mutta Pyhä Henki sen sijaan suojelee, varjelee, ohjaa oikealle tielle ja antaa viisauden toimia oikein joka tilanteessa!
6. NOUSE HALLITSEMAAN YHDESSÄ JEESUKSEN KANSSA!
Jumala kutsuu pelastukseen jokaista ihmistä. Vain Hänellä on kyky suojata ja turvata ihmisen elämä täällä ajassa. Pyhä Hengen viisaus johtaa ihmiset välttämään onnettomuuksia ja suojelee jopa niiden keskellä. Jos ihminen kysyy joka päivä Jumalalta, mitä tänä päivänä tulisi tehdä, niin Jumala varjelee turmiollisista hankkeista ja esimerkiksi matkoista, joissa on tapahtumassa onnettomuus. Psalmi 91 on valtava julistus siitä, kuinka Jumala pystyy täydellisesti suojelemaan hänet, joka asettuu korkeimman suojelukseen uskon ja kuuliaisuuden kautta Häneen.
Jumala on kaikkien luomakuntaa hallitsevien luonnonlakien yläpuolella. Hengelliset lait ovat luonnollisten lakien yläpuolella. Jumala on henki ja siksi Hän tarvitsee ihmisen yhteistyökumppanikseen näkyvässä maailmassa. Tämä onnistuu hyvin, sillä Jumala loi ihmisen kykeneväksi toimimaan sekä hengellisessä että näkyvässä maailmassa. Tässä on erikoistehtävämme, toimintaympäristömme, ja tarkoituksemme!
Onnettomuuksien aiheuttajia maailmassa ovat:
- Luciferin lankeemuksesta johtuvat jälkivaikutukset luonnon tasapainossa
- luomistyön keskeneräisyydestä johtuva ja luonnonlakien hallitsema vaarallinen elämänympäristö
- ilmavalloissa läsnä olevien demonien hetkelliset vaikutukset, joilla ne häiritsevät ihmisten elämää ja koko luomakuntaa
- noituus, epäjumalanpalvelus ja muu Jumalan hylkääminen kutsuu esiin demonisia voimia, joilla on vaikutusmahdollisuuksia näkyviin olosuhteisiin
- ihmisen toimesta syntyvät onnettomuudet ja luomakunnan muutokset, jotka muuttavat ympäristöä
Onnettomuuksia estävät ja hillitsevät:
- Pyhä Henki ja taivaalliset sotajoukot rajoittavat demonien toimintavapautta koko ajan
- Pyhä Henki ja enkelit suojelevat Jumalan omia onnettomuuksien keskelläkin
- Jumalan palvominen lisää Jumalan valtaherrauden siis rauhan, siunauksen ja elämän ilmestymistä ja poistaa pimeyden vaikutusta
- Jumalan seurakunta voi nousta KAIKKEA PIMEYDEN SUUNNITELMAA vastaan ja julistaa rauhaa, pelastusta, siunausta ja suojelusta Jeesuksen nimessä
Meillä ihmisillä on mahdollisuus ja kutsu toimia JEESUKSEN NIMESSÄ JA HÄNEN KANSSAAN KAIKKIA yllä mainittuja tuhovoimia vastaan. Ihmisten kautta vaikuttaviin onnettomuuksiin voidaan vaikuttaa julistamalla ihmisille parannuksentekoa ja Jeesuksen vastaanottamista. Jumalan lapset voivat pyytää yliluonnollista viisautta ihmiskunnan ratkaisuihin niin, ettei tuhoavia ratkaisuja tehtäisi. Demonien aiheuttamat häiriöt voidaan sammuttaa suoraan esirukouksella ja uskon rukouksella. Luonnonvoimien tasapainottomuudesta johtuviin häiriöihin voidaan pyytää Jumalan yliluonnollista kosketusta, joka muuttaa luonnon järjestystä ja tuo tasapainon. Jumala parantaa ja siunaa sen kansan, joka tekee parannuksen. Kaikkeen tähän tarvitaan vain Jumalan seurakuntaa, joka uskoo tämän mahdolliseksi ja ryhtyy toimimaan sen mukaan!
Laajempiin hengellisiin tehtäviin tarvitaan laajaa uskon yhteyttä ja erityistä voitelua. Pyhä Henki johtaa jokaisen alttiin palvelijan näihin tehtäviin ja opettaa, kuinka työ voidaan suorittaa. Uskossa toimiva voideltu seurakunta on asetettu korkeaan asemaan ja auktoriteettiin yhdessä Jeesuksen kanssa. Jeesuksen nimessä seurakunnalla on valta sitoa ja tallata kaikkea vihollisen voimaa.
Seurakunta on kutsuttu uskon kautta VILJELEMÄÄN JA VARJELEMAAN MAATA JEESUKSEN KANSSA niin, että onnettomuuksia voidaan estää, pienentää ja tuoda voimallisia tekoja niiden keskelle. Suurin tehtävämme kaiken tämän keskellä meillä on kutsua sieluja Jumalan valtakuntaan. Älä antaudu tuhoprofetioiden valtaan, vaan nouse aktiivisesti vaikuttamaan Jumalan valtakunnan ilmestymiseen ympäristössäsi!
Maailmankaikkeuden suurin totuus on se, että JUMALA ON RAKKAUS. Hän vihaa syntiä, mutta rakastaa ihmistä. Hän on hyvä ja etsii ihmistä pelastaakseen, kirkastaakseen, auttaakseen ja suojellakseen hänet. Ajatus tuomitsevasta Jumalasta tulee paholaisesta, joka on ikuisen tuomion alainen. Hylkää pimeyden valheet, sillä olet tullut jumalallisesta luonnosta osalliseksi! Omista itsellesi Jumalan rakkaus, julista sitä ja toteuta sitä elämässäsi.
Sinulla on siis Jumalan lapsena valtava mahdollisuus ja tehtävä hallita yhdessä Jeesuksen kanssa jo tässä ajassa. Jumala on antanut sinulle uskomattomat vaikutusmahdollisuudet yhdessä Hänen kanssaan. Astu siis todelliseen elämään ja palvelutyöhön Jumalan voimassa ja kirkkaudessa!
Rakkaudella siunaten
Seppo ja Marja
SISÄLLYSLUETTELO | EDELLINEN | SEURAAVA | TULTA!-SIVUT
ALKUUN
|